Zero waste, zero problem

Autor |2019-01-31T11:09:44+00:0030 stycznia 2019|Oszczędzaj|0 komentarzy

Kto z nas nie wzruszył się kilka miesięcy temu losem wieloryba, który wymiotował plastikiem i zmarł z 80 foliówkami w żołądku? Każdy z nas może produkować mniej śmieci, ratować planetę, a przy okazji własną skarbonkę.

W skali globalnej do oceanu trafia 8 mln ton plastiku rocznie – butelek, opakowań i innych śmieci. Na Mount Evereście przybywa co roku kolejne 100 ton odpadów. Na Pacyfiku pływa plastikowa wyspa dwukrotnie większa od USA. Naukowcy odkryli foliówkę nawet na dnie Rowu Mariańskiego!

Odpowiedzią na zalewające nas tony odpadów jest filozofia zero waste, która z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. Jej przewaga? Pusty śmietnik i pełny portfel.

5xR

Zero waste to dosłownie „zero śmieci”. Osoby, które żyją w duchu zero waste starają się produkować jak najmniej odpadów. Rekordzistką w tej dziedzinie jest Bea Johnson z Kalifornii, której czteroosobowa rodzina generuje rocznie tylko słoik śmieci! Obecnie Johnson doradza wielkim koncernom, takim jak GE albo IKEA, jak trafić do konsumenta przyszłości i jak tworzyć produkty, które nie będą szkodzić planecie. Możecie o niej przeczytać tutaj.

Jak to możliwe? U podstaw ruchu zero waste leży zasada pięć razy R:

  1. REFUSE – czyli odmawiaj! Nie bierz ulotek, foliówek i nie kupuj produktów w opakowaniach (albo w wersji soft: kupuj takie produkty, które mają tylko opakowanie „niezbędne” – np. pasty do zębów bez kartonika). Nie drukuj bez sensu i zastąp papierowe bilety aplikacją.
  2. REDUCE – ograniczaj! Wybierz minimalizm i zmniejsz liczbę przedmiotów, z których korzystasz na co dzień. Żeby posprzątać w pokoju, nie trzeba mieć trzech rodzajów wilgotnych chusteczek do mebli – wystarczy jedna materiałowa szmatka wielokrotnego użytku. A żeby napić się coli, nie trzeba mieć słomki 😊
  3. REUSE – wykorzystuj ponownie! Wybierz kubek termiczny zamiast plastikowych, wielorazowe płatki do demakijażu zamiast zwykłych wacików, torbę materiałową zamiast foliówek i trzy razy zastanów się, zanim coś wyrzucisz.
  4. RECYCLE – segreguj i przetwarzaj. To, co już ci niepotrzebne, oddaj komuś, zanieś do odpowiedniego punktu albo przerób na coś zupełnie innego. Na tym blogu znajdziesz masę fantastycznych inspiracji – np. dowiesz się, jak zrobić hamak ze starych koszulek!
  5. ROT – kompostuj. To „erka” bardziej dla osób z własnym ogrodem, ale kto z nas nie ma w rodzinie wujka-działkowicza? Możesz mu oddawać odpadki organiczne (w tym drewniane przedmioty) na naturalny nawóz.

W Polsce zamiast zasady 5xR mówi się czasem o 3xU: Unikaj, użyj, utylizuj. Z ok. 12 mln ton śmieci, które Polacy wytwarzają w ciągu roku, zdecydowana większość trafia na wysypiska. A powinna zostać wtórnie wykorzystana!

Jak już kiedyś ktoś powiedział: jesteśmy pierwszą generacją, która zdaje sobie sprawę z tego, że zabija planetę, i ostatnią, która może coś z tym zrobić. Jeśli nie zero, to może chociaż less waste?

Powodzenia! 😊

O autorze:

W Cashapowo ogarnia teksty cudze i pisze własne. Zawsze szuka inspiracji, więc jeśli masz fajny temat i chciałbyś, żeby został poruszony na blogu – pisz śmiało!

Zostaw komentarz