Wolontariat. Jak się za to zabrać?

Autor |2019-01-31T11:09:00+00:0030 stycznia 2019|Pomagaj|0 komentarzy

W lutym (a dokładnie 22 lutego) wypada Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym. Niestety, jeśli chodzi o wolontariat, to w skali Europy wypadamy dość blado. Chcesz to zmienić? Fajnie, bo możesz. Nawet, jeśli nie masz 18 lat.

Tylko 40% Polaków robi coś społecznie, czyli działa na rzecz innych w ramach wolontariatu albo na własną rękę – np. robiąc zakupy niepełnosprawnemu sąsiadowi. Wolontariuszem formalnym, zarejestrowanym w jakiejś organizacji, jest co 5. Polak. Nieco więcej, bo 52% Polaków wspiera inicjatywy społecznie materialnie, czyli np. płaci na WOŚP.

Dla porównania w Norwegii 64% mieszkańców angażuje się w działalność społeczną co najmniej raz w roku, a 24% – raz w miesiącu. Jest różnica, co? Norwescy wolontariusze wyrabiają 3 razy więcej godzin niż polscy, chociaż liczba mieszkańców Norwegii jest siedem razy mniejsza.

Jak można się zaangażować?

W Polsce działa 135 tys. zarejestrowanych organizacji pozarządowych, z czego aż 45% opiera się wyłącznie na pracy społecznej. Udzielają się w nich najczęściej ludzie młodzi – uczniowie i studenci.

Więc możesz albo zastanawiać się, jak namówić rodziców na iPhone’a, albo znaleźć wolontariat dla siebie i:

  • Dać coś innym

Ten sposób pomocy jest najbardziej „popularny” – w działania na rzecz innych ludzi angażuje się aż 54% osób. Zastanów się, co z siebie możesz dać innym. Możesz wspierać dzieci z ubogich rodzin, osoby bezdomne, z niepełnosprawnościami, pacjentów w hospicjach. A może znasz dobrze angielski i mógłbyś go uczyć w domach dziecka? Jest wiele miejsc, które potrzebują Twojej pomocy.

  • Zmienić oblicze swojego osiedla

27% wolontariuszy działa na rzecz miejscowości, w której mieszka. Można też działać węziej, w ramach dzielnicy albo osiedla. Poszukaj stowarzyszeń, które się tym zajmują, a jeśli nie znajdziesz, zawsze możesz założyć własną grupę 😊 Malowanie murali, sadzenie roślin czy zbieranie podpisów pod ważną petycją – to tylko przykłady aktywności, którymi możesz się zająć.

  • Rozwinąć swoją pasję

23% osób wykorzystuje wolontariat, żeby rozwijać swoje zainteresowania. Jeździsz konno? Możesz zaangażować się w wolontariat w stadninie albo azylu dla koni! Dobrze ogarniasz sociale i jesteś królem insta? Jakaś organizacja na pewno chętnie skorzysta z Twojej pomocy 😊

  • Zorganizować coś w szkole

18% wolontariuszy angażuje się w działania na rzecz instytucji, z którymi jest bezpośrednio związana. Możesz np. mocniej zainteresować się tym, co się dzieje w szkole. Jakich zajęć pozalekcyjnych w niej brakuje? Jak starsi uczniowie mogliby wspierać młodszych w nauce? Czy stołówka szkolna uwzględnia alergie i specjalne diety?

  • Pomóc zwierzętom

W pomoc na rzecz zwierząt angażuje się 16% wszystkich wolontariuszy. Schroniska nieustannie poszukują rąk do pomocy – karmienia, sprzątania klatek i boksów, spacerów i tresury. Nawet jeśli nie masz czasu ani możliwości pomocy w realu, zawsze możesz pomagać online – np. zakładając zbiórki i promując je w social mediach.

Przed 18-stką konieczna zgoda opiekuna

Każdy może zostać wolontariuszem i tylko w niektórych przypadkach wymaga się od wolontariusza pełnoletności. Trzeba jednak pamiętać, że wolontariat świadczy się na podstawie umowy. Przed 13. rokiem życia musi ją za Ciebie podpisać rodzic lub opiekun, a po 13. roku życia – zawierasz umowę sam, ale po przedstawieniu pisemnej zgody rodzica / opiekuna.

Jeśli jesteście wolontariuszami i chcecie opowiedzieć o swojej pracy – piszcie do nas. Z przyjemnością opowiemy Wasze historie na blogu 😊

O autorze:

W Cashapowo ogarnia teksty cudze i pisze własne. Zawsze szuka inspiracji, więc jeśli masz fajny temat i chciałbyś, żeby został poruszony na blogu – pisz śmiało!

Zostaw komentarz