Oszczędzaj kasę, ratuj planetę. Odcinek 1: WODA

Autor |2019-03-04T11:05:47+00:0028 lutego 2019|Oszczędzaj|0 komentarzy

Jeśli uważasz, że problem dostępu do wody występuje tylko na pustyni i w biednych afrykańskich wioskach, to mamy dla ciebie kilka newsów.

Po pierwsze, tylko 0,01% światowych zasobów wody nadaje się do picia. 1/8 ludzkości albo cierpi pragnienie, albo spożywa wodę zanieczyszczoną i pada ofiarą bardzo nieprzyjemnych chorób. W dodatku nasze zapasy czystej wody stale się kurczą na skutek zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia.

Polska ma wody pod dostatek?

Jeśli do tej pory w to wierzyłeś, to tu też czeka cię niespodzianka – pod względem zasobów wody Polska ma zbliżone warunki do Egiptu. Dysponujemy 183 mld m3 wody ogółem. Na każdego mieszkańca przypada 1800 m3 wody. To pod względem bogactwa zasobów daje nam dopiero 22. miejsce w Europie. Na szczęście Polacy umieją wodę oszczędzać. Według szacunków GUS w ciągu doby zużywamy ok. 100 litrów na osobę, czyli 23 litry mniej niż Niemcy, 67 litrów mniej niż Brytyjczycy i ponad 3 razy mniej niż Amerykanie (330 litrów!). To zasługa kampanii informacyjnych, które sprawiły, że tylko w ciągu dekady zmniejszyliśmy zużycie wody ponad 3-krotnie.

Mniejsza wanna, cięższy portfel

Zakręcanie kranu podczas mycia zębów, zmywarka, perlator, prysznic zamiast kąpieli na co dzień i rozważne spłukiwanie wody w toalecie – to wszystko może zatrzymać istotne kwoty w domowym budżecie. Jeżeli twoi rodzice jeszcze nie znają tych tricków, najwyższa pora, żebyś im je pokazał. Ale ty także możesz oszczędzić kasę, oszczędzając wodę – i to nawet w przypadku, gdy nie dokładasz się do domowych rachunków. Wystarczy pomyśleć o wodzie jak o czymś, co nie tylko wypływa z kranu, ale jest też wykorzystywane w produkcji praktycznie wszystkich przedmiotów, których używamy na co dzień.

.

Przetworzona żywność to też strata wody

W Polsce 67% jest wykorzystywane przez przemysł. O jakich wolumenach mówimy? Sam zobacz. Przy produkcji jednego samochodu zużywa się ok. 380 tys. litrów wody. Do wyprodukowania bochenka chleba – 462 litry. 1 szklanka soku pomarańczowego to aż 50 szklanek wody! 1 kg wołowiny – 14,5 tys. litrów, 1 kg cukru – 80 litrów. Zasada jest taka, że im bardziej coś jest przetworzone, tym więcej wody zużywa w produkcji. Właśnie dlatego do uprawy 1 kg ziemniaków zużywa się 290 litrów wody, a do „wyhodowania” 1 kg chipsów ziemniaczanych – 1040 litrów.

Plastik – śmieci, które powstają z wody

I największy paradoks – produkcja litrowej butelki zużywa dwukrotnie więcej wody, niż mieści się w tejże butelce. To oznacza, że kupując litrową butelkę wody w szkole wypijasz jeden litr tego cennego napoju, a pośrednio zużywasz trzy. Rozwiązanie? Zainwestuj w butelkę z wymiennym filtrem. To koszt ok. 30 zł – jeśli do tej pory codziennie kupowałeś wodę, wydatek zwróci Ci się już po dwóch tygodniach. Potem już tylko zyskujesz. Rezygnując z jednorazowych butelek, oszczędzasz i wodę, i kasę. Uzupełniasz swoją własną butelkę filtrowaną kranówą wszędzie i zawsze tam, gdzie tego potrzebujesz.

Idąc dalej – im więcej będziesz pił wody zamiast słodkich napojów, tym mniej zapłacisz i tym więcej wody oszczędzisz. Im częściej zrezygnujesz z paczki chipsów na rzecz kilku marchewek, tym mniej zapłacisz – i tym więcej wody oszczędzisz. A do tego będziesz zdrowszy i sprawniejszy.

Sami widzicie, że oszczędzanie wody ma same zalety 😊

O autorze:

W Cashapowo ogarnia teksty cudze i pisze własne. Zawsze szuka inspiracji, więc jeśli masz fajny temat i chciałbyś, żeby został poruszony na blogu – pisz śmiało!

Zostaw komentarz