A na 30-stkę internetu… zostań youtuberem!

Autor |2019-03-14T13:28:15+00:0014 marca 2019|Zarabiaj|0 komentarzy

W tym tygodniu internet skończył 30 lat. Korzysta z niego na całym świecie 4,1 mld osób. Z tego prawie połowa, bo 1,9 mld, regularnie odwiedza YouTube i pochłania tam całe 5 mld filmików dziennie. Masz pomysł na własny kanał? Świetnie. Jeśli niestraszna ci konkurencja, to możesz na tym sporo zarobić.

Internet w takiej formie, w jakiej go znamy, stworzył brytyjski inżynier i naukowiec Tim Barnes-Lee – wówczas także 30-latek. Pierwsza na świecie strona www i serwer zostały uruchomione w 1990 r. na jego komputerze w CERN. Umieszczono na nim komunikat: „Ta maszyna jest serwerem. Nie wyłączaj!”.

15 lat później, a dokładniej 23 kwietnia 2005 r., pojawiło się pierwsze video na YouTube. Trwa zaledwie 18 sekund. Jawed Karim, jeden z twórców YT, stoi w ZOO na tle wybiegu dla słoni i mówi, że mają długie trąby. Klip jest wprawdzie mało angażujący, ale przecież nie o to chodziło. To żywa historia! Czy Karim mógł wtedy podejrzewać, że jego startup wykreuje całkiem nową profesję i internetowych celebrytów z dochodami liczonymi w milionach dolarów?

.

Youtuber, król internetów

A jak wszyscy wiemy, tak właśnie się stało. W styczniu 2019 r. 5-minutowy filmik z siedmiolatkiem, który magnesem szuka żelaza w chrupkach śniadaniowych, ogląda blisko 3,7 mln osób. Ten sympatyczny dzieciak to Ryan z Ryan ToysReview, najlepiej opłacany youtuber świata. Ma 17 milionów subów, a w 2018 r. zarobił na swojej twórczości … 28,8 mln dolarów.

.

Polski content wart tysiące złotych

YouTuberzy w Polsce nie zarabiają aż tyle, ale tu też nie ma na co narzekać – najlepsi mogą liczyć nawet na kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. A za takich dom mediowy Mediacom uznał m.in. 5 sposobów na…, Mówiąc Inaczej, Macademian Girl, Red Lipstick Monster, Radka Kotarskiego, Rezigiusza, SA Wardęgę, Jessicę Mercedes, Abstrachuje i Krzysztofa Gonciarza.

A jak wygląda codzienność mniej znanych youtuberów? Serwis APYnews we współpracy z agencją GetHero przygotował raport z badania przeprowadzonego wśród twórców. Wynika z niego, że najbardziej popularnym źródłem dochodu na YT jest Adsense (96%), a najbardziej opłacalnym – współpraca z markami. Podejmuje ją 74% twórców. Za jedną akcję mogą zarobić średnio od 1475 zł do 29 287 zł. Miesięczny średni zarobek twórcy to ponad 9 tys. zł. 53% youtuberów zarabia miesięcznie od 1 do 5 tys. zł, 30% – od 5 do 10 tys. zł, a 2% – powyżej 50 tys. zł.

Jak zostać youtuberem?

Konkurencja jest duża, bo co minutę na YT trafia 300 godzin nowego materiału. W dodatku 20% widzów przestanie oglądać video, jeśli nie zaciekawi ich pierwsze 10 sekund. Ale praktyka czyni mistrza, więc jeśli chcesz zrobić karierę na YT, nie ma na co czekać, tylko trzeba zakładać kanał. Nawet jeśli pierwszy nie odniesie sukcesu, ty zdobędziesz wystarczająco doświadczenia, żeby drugi, trzeci albo czwarty stał się hitem.

Od czego zacząć? Najpierw wybierz kategorię tematyczną – popularne tematy to beauty, fitness, zdrowe jedzenie, gry. Potem zastanów się, jakie formaty, czyli rodzaje filmików jesteś w stanie zamieszczać. Chodzi o to, żeby treści na kanale były w miarę różnorodne i nie nudziły widza. Możesz robić m.in. tutoriale, unboxingi, recenzje albo zwykłe filmiki vlogowe. Kiedy zyskasz już stałe grono widzów, dodaj format Q&A, gdzie będziesz odpowiadał na pytania z komentarzy internautów. Upewnij się, że dobrze znasz YT i język swojego odbiorcy.

Kolejna kwestia to sprzęt. Nie musisz od razu inwestować w profesjonalny aparat – na początek zupełnie wystarczy ci smartfon. Zaopatrz się natomiast w statyw i pamiętaj, by filmiki kręcić w dobrze doświetlonym miejscu. Inaczej już na wstępie zrazisz do siebie widzów przyzwyczajonych do obrazu wysokiej jakości.

I na koniec – montaż. Tu masz do dyspozycji sporo darmowych programów. Są też aplikacje, które pozwalają edytować video z poziomu smartfona. Montujesz i gotowe! Powodzenia 😊

A może już jesteś twórcą? Jeśli tak, podziel się swoim doświadczeniem z czytelnikami Cashapowo. Na pewno masz wiele inspirujących historii do opowiedzenia.

O autorze:

W Cashapowo ogarnia teksty cudze i pisze własne. Zawsze szuka inspiracji, więc jeśli masz fajny temat i chciałbyś, żeby został poruszony na blogu – pisz śmiało!

Zostaw komentarz